Verge Currency’i tanımak adına…

This article was first published on vergecurrency - Medium
-----

Geçtiğimiz günlerde fazlaca konuşulan kripto-paralardan en çok dikkat çekenlerden biri olan ‘Verge Currency’; bazıları için 2017 boğa-sezonunda 1 haftada 25x yapan bir coin olarak bilinirken, bazıları için ise kripto ekosistemindeki temel sorunlara gereken çözümü sağlayan bir kurtarıcıdır.

Pekala, neyin nesidir ki bu XVG?

Öncelikle ‘ilk ışık’ olan Bitcoin’den başlamamız yeridir sanırsam… Bitcoin, 2008'in kriz zamanlarında, Satoshi Nakamoto mahlasına sahip bir, veya bir grup şahıs/şahısların ortaya çıkardığı dijital para birimidir. Kısaca,

  • Güvenli: Kripto dünyasında bir söylem vardir. ‘Sizin şifreleriniz, sizin paranız’ diye. Bu da demek oluyor ki , size özel olarak tanimlanmış şifrelerinize sahip olduğunuz sürece, cüzdanınızı sadece siz kontrol edersiniz.
  • Merkeziyetsiz: Hiçbir kurum/kuruluş, Ülke, Gezegen, veya Galaktik Federasyon sizin hesaplarınızı donduramaz. Elinizde Bitcoin veya benzeri bir kripto-para olduğu sürece, paranız vardır.
  • Blockchain: Bitcoin ve birçok benzeri kripto-paralar, Blockchain denilen ağ üzerine kurulmuştur. Bunu örümcek ağı gibi düşünebilirsiniz. Ağın bir ucuna peygamber devesi konup bozmaya çalışırsa, tüm sistem bu titreşimi hisseder, ve örümcekler ivedilikle peygamber devesini kovmak için işe koyulurlar. Benzer bir şekilde, eğer kötü niyetli birisi, Blockchain’i modifiye etmeye çalışırsa, onun bağlı olduğu parçalar aracılığıyla bu hemen tespit edilir, ve amacına ulaşamaz.

Günümüzde, özellikle ülkemizde, Bitcoin ve kripto-paralar’a olan ilgi, üstel bir artış göstermektedir. Bazılarımız gerçekten teknoloji ile alakası yokken, bazılarımız (hatta çoğumuz) doğru kripto-paralara yatırım yaparak sermayelerini katlamak derdindedir. Bugünün konusu olan Verge Currency ise, her türlü yatırımcının ilgisini çekip, hayran bırakabilecek bir teknolojiye sahiptir.

Verge Currency(XVG), 2014 yılında Justin Valo(Sunerok) tarafından başlatılmış kar amacı gütmeyen açık kaynaklı bir projedir. Bitcoin teknolojisinin üstüne, birey ve şirketlere, hızlı ve ucuz para göndermek için bir yol sunmaktadır. Bir işlem 10 saniyeden bile az sürerken, ödediğiniz ücret 0.1 XVG kadardır. (Bunu yazdığım sırada, XVG’nin değeri 4 cent civarıdır, yani 33 kuruş.)

Bitcoin’e göre çok daha düşük işlem ücreti olmasının yanı sıra, adresinizi gizleme özelliğine sahiptir. Bitcoin işlemlerinde herhangi birisi gerçekleştirilen para transferi ile ...

-----
To keep reading, please go to the original article at:
vergecurrency - Medium

Comments (No)

Leave a Reply